Zdieľať na Facebooku Zjazdové lyžovanie

Zjazdové lyžovanie

Zjazdové lyžovanie je šport, v ktorom sa lyžiar spúšťa zo snehom pokrytého svahu na lyžiach s pevnými pätovými väzbami.

Alpské lyžovanie sa delí na:

Zjazd
- je kráľovskou lyžiarskou disciplínou. Trať je dlhá približne 3-4 km so sklonom 15-30 stupňov. Pretekári dosahuju rýchlosť az 150 km/h. Ak pretekár dodrží všetky pravidlá prejazdu bránkami, poriadie určí najrýchleší dosiahnutý čas na cieľovej čiare
- preteka sa jednokolovo

Super-G
- preteky vyžadujú kombináciu rýchlosti a technickej zručnosti
- rozdiel medzi Super G a obrovským slalomom spočíva v tom, že svah je strmší a vzdialenosť medzi jednotlivími bránkami je dlhšia, minimálne 25 metrov
- preteká sa jednokolovo

Obrovský slalom
- je technickou disciplínou
- v porovnaní so slalomom je vzdialenosť bránok dlhšia o 10 m
- preteká sa v dvoch kolách a hodnutí sa súčet dosiahnutých časov

Slalom
- je technická disciplína
- počet bránok je približne 55-75 pre mužov a 45-60 pre ženy
- vzdialenosť medzi bránkami je minimálne 75cm až 13 m maximálne
- preteká sa v dvoch kolách a hodnutí sa súčet dosiahnutých časov

Alpská kombinácia
- vo veľkej miere sa uplatňuje aj taktika
- ide o kombináciu zjadu a slalomu
- časy jednotlivých pretekov sa spočítajú a celkový čas rozhoduje o víťazovi

Súťaz tímov
- po prvý krát v programe zimných olympijskych hier
- tím sa bude skladať zo 4 súťažiacich (2 muži a 2  ženy)

Slovenskí reprezentanti

Medailisti

Disciplína Šport1 Zlatá medaila Šport1 Strieborná medaila Šport1 Bronzová medaila
Superkombinácia - muži

Marcel Hirscher, AUT

Alexis Pinturault, FRA

Victor Muffat-Jeandet, FRA

Obrovský slalom - ženy

Mikaela Shiffrinová, USA

Ragnhild Mowinckelová, NOR

Federica Brignoneová, ITA

Zjazd - muži

Aksel Lund Svindal, NOR

Kjetil Jansrud, NOR

Beat Feuz, SUI

Super G - muži

Matthias Mayer, AUT

Beat Feuz, SUI

Kjetil Jansrud, NOR

Slalom - ženy

Frida Hansdotterová, SWE

Wendy Holdenerová, SUI

Katharina Gallhuberová, AUT

Super G - ženy

Ester Ledecká, CZE

Anna Veithová, AUT

Tina Weiratherová, LIE

Obrovský slalom - muži

Marcel Hirscher, AUT

Henrik Kristoffersen, NOR

Alexis Pinturault, FRA

Zjazd - ženy

Sofia Goggiová, ITA

Ragnhild Mowinckelová, NOR

Lindsey Vonnová, USA

Slalom - muži

Andre Myhrer, SWE

Ramon Zenhäusern, SUI

Michael Matt, AUT

Superkombinácia - ženy

Michelle Gisinová, SUI

Mikaela Shiffrinová, USA

Wendy Holdenerová, SUI

Tímové preteky

Denise Feierabendová, Ramon Zenhäusern, Wendy Holdenerová, Daniel Yule, SUI

Katharina Liensbergerová, Michael Matt, Katharina Gallhuberová, Marco Schwarz, Manuel Feller, AUT

Kristin Lysdahlová, Sebastian-Foss Solevaag, Nina Haver-Lösethová, Leif Kristian Nestvold-Haugen, NOR